Καλεντάρι της 23ης Δεκεμβρίου
Έρευνα – Κείμενα: Λ. Τηλιγάδας
1949: Ο διοικητής του ΙΚΑ Πάουελ
ζητάει από τον Καρβόυνη
χώρο για ανέγερση πολυκλινικής.
1961: Προγραμματίζεται
Παναιτωλοακαρνανικό Καπνικό Συνέδριο στο Αγρίνιο
23 Δεκεμβρίου 1949
Ο Αμερικάνος διοικητής του ΙΚΑ, Πάουελ, που έφθασε στο Αγρίνιο την προηγούμενη μέρα παρακάλεσε το Δήμαρχο της πόλης Σεβαστιανό Καρβούνη να παραχωρήσει ο Δήμος έναν κατάλληλο χώρο για να αναγερθεί μια πολυκλινική και ακόμα έναν για γραφεία του τοπικού υποκαταστήματος. Το κτίριο θα αναγερθεί με δαπάνες του σχεδίου Μάρσαλ. (ΕΜΠΡΟΣ, φύλ. 23/12/1949, Σελ. 6)
23 Δεκεμβρίου 1961
Για την επόμενη μέρα Κυριακή 24 Δεκεμβρίου 1962 προγραμματίστηκε Παναιτωλοακαρνανικό Καπνικό Συνέδριο στο Αγρίνιο για να διαμαρτυρηθούν οι καπνοπαραγωγοί για τη μη απορρόφηση των καπνών της σοδειάς του 1961. Σ’ αυτό θα παρθούν αποφάσεις για την παραπέρα συνέχιση του αγώνα. (ΕΜΠΡΟΣ, φύλ. 23/12/1949, Σελ. 16)