Καλεντάρι της 22ης Σεπτεμβρίου:
(Έρευνα – Κείμενα: Λ. Τηλιγάδας)
1909: Αγρινιώτης μαχαιρώνει συνάδελφό του στον Πειραιά
1955: Αυστριακοί στο Αγρίνιο για αγορά καπνών
22 Σεπτεμβρίου 1909
Άγριο μαχαίρωμα στον Πειραιά με πρωταγωνιστή έναν 20ετή Αγρινιώτη που μαχαίρωσε έναν συναδελφό του στο ξενοδοχείο που εργαζόταν και οι δύο. (Εμπρός 22/9/1909)
22 Σεπτεμβρίου 1955
Από την Πάτρα, ο Γενικός Διευθυντής του Αυστριακού Μονοπωλίου Καπνού, δόκτωρ Βλόσοκ, συνοδευόμενος από Αυστριακούς τεχνικούς και διοικητικούς συμβούλους, ήρθε στις 22 Σεπτεμβρίου στο Αγρίνιο για την αγορά καπνών. Πληροφορίες της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ αναφέρουν, ότι στις προθέσεις του Αυστριακού μονοπωλίου είναι να ιδρύσει στη μεγάλη καπνούπολη της Δυτικής Ελλάδας μια καπναποθήκη, για την συστηματική ανάπτυξη του εμπορίου. (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, 22.9.1955, σελ. 6)