Αγρινιώτικο καλαντάρι Ιουνίου
24 Ιουνίου 1926
Αποφασίσθηκε να κατασκευασθεί η σιδηροδρομική γραμμή Μεσολογγίου – Ιωαννίνων.
Σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο υπουργείο Συγκοινωνίας αποφασίστηκε η βελτίωση του σιδηροδρομικού δικτύου της χώρας. Συγκεκριμένα αποφασίσθηκε να δρομολογηθούν τα έργα της διαπλάτυνσης της σιδηροδρομικής γραμμής των Θεσσαλικών Σιδηροδρόμων και να κατασκευασθεί το ταχύτερο η Γραμμή Μεσολογγίου – Αγρινίου – Άρτας – Ιωαννίνων. (Μακεδονία 24/6/1926)
Φωτογραφία ανάρτησης: Σιδηροδρομικός Σταθμός Μεσολογγίου
Έρευνα – Κείμενα: Λ. Τηλιγάδας
![](https://agriniostories.gr/wp-content/uploads/2024/06/agriniostories-logo-100_640x121-e1717515578861.webp)